Kadıköy Mah. Selahattin Mutlu Sk. No:4/C İzmit/Kocaeli
tr

Elektrik ve Mekanik Tesisat Uygulamaları

12.10.2020
80
Elektrik ve Mekanik Tesisat Uygulamaları

ELEKTRİK TESİSATI YAPIMI

Elektrik tesisatı, telefon tesisatı, yangın algılama ve paratöner tesisat projelerini; yetkin elektrik mühendisleri yapar.

Yönetmeliklere göre yeterli enerji ve güç hesapları yapılıp, çıkan ölçü ve miktarlarda yükleme tabloları ve güç çizelgeleriyle birlikte proje paftalarına işlenir. Hesaplar ve proje çizim paftaları Sedaş, elektrik mühendisleri odası, belediye ve yapı denetim şirketi onayından sonra elektrik projesi uygulamaya hazırdır.

Şantiyelerde elektik tesisatı yapım aşamasında, şantiye elektrikçilerin bir elinde murç, bir elinde çekiçle elektrik boruları için beton kırdıkları, hatta kirişleri kırarak sigorta kutuları yerleştirdikleri çok görülen; Yanlış bir tesisat döşeme işidir.

Bu şekilde elektrik işi ne denli iyi yapılırsa yapılsın, yapının davranış şekli bozulur. Taşıyıcı sistem deforme olur. Binanın depremdeki davranış şekli, olumsuz şekilde değişir.

Bu kırımlar sıvayla kapandıktan sonra kirişlerdeki hasarlar gözle görülememektedir.

Şantiyede elektrik tesisatının başında elektrik mühendisinin bulunması yetmez.

Betonarmenin hasar görmemesi için; inşaat mühendisi de elektrik tesisatı döşeme işine nezaret etmelidir.

Trimo Yapı olarak firmamız; tesisatları, gerekirse kiriş ve kolon üstünden geçirilerek alçıpanla kapatma yönüne gitmekte; asla, elektrik tesisatı için kiriş, kolon, tabliye, perde ,temel betonu kırımı yapmamakta, bunları önceden projelendirerek boş borular bırakmakta ve binaya hasar vermemeye özen göstermektedir. Size de tavsiye ederiz.

MEKANİK TESİSAT UYGULAMALARI

Sıhhi tesisat uygulama, kalorifer tesisat uygulama, ısı yalıtımı projelerini yetkin makine mühendisleri yapar.

Yapımda kullanılacak malzemeler ve kullanım yerleri gösterilecek şekilde, kolon şemaları ile birlikte mimari projelere işlenip gerekli revizyonları yapılarak tesisat proje çizimleri oluşturulur.

Hesaplar ve proje çizim paftaları makina mühendisleri odası, belediye ve yapı denetim şirketi onayından sonra uygulamaya hazırdır.

Şantiyelerde mekanik tesisatı yapım aşamasında, şantiye tesisatçılarının bir elinde murç, bir elinde çekiçle tesisat için beton kırmaları çok yanlış bir tesisat döşeme işidir.

Bu şekilde mekanik tesisat işi ne denli iyi yapılırsa yapılsın, yapının davranış şekli bozulur. Taşıyıcı sistem deforme olur. Binanın depremdeki davranış şekli olumsuz şekilde değişir. Üstelik, bu kırımlar sıvayla, şapla, yer karosuyla, fayansla kapatıldıktan sonra betondaki hasarlar görülmemektedir.

Şantiyede temiz su, atık su, doğalgaz tesisatı, kalorifer tesisatı başında makine mühendisinin bulunması yetmez. Betonarmenin hasar görmemesi için; inşaat mühendisi tesisat döşeme işine nezaret etmelidir.

Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: