Kadıköy Mah. Selahattin Mutlu Sk. No:4/C İzmit/Kocaeli
tr

Kalıp-Demir-Beton Uygulamaları

12.10.2020
60
Kalıp-Demir-Beton Uygulamaları

İNŞAAT KALIBI UYGULAMASI
Trimo Yapı inşaat kalıbı yapımında tecrübelidir. Trimo Yapı ile  çalışmanız halinde kalıp malzemeleri almanıza gerek kalmaz. Kalıp imalatımız, esas işveren dosyası altında Sosyal Güvenlik Kurumunda dosya açılarak yapılır. Bu şekilde olası riskler de firmamızda kalır, ayrıca iskan almanız için yatırmanız gereken, ssk primlerinizin, kalıp imali bölümüne düşen payıda firmamızca yatırılmış olur.

01-Deforme olmamış, harç, toz ve çamurdan arındırılmış kalıplarla çalışılmasına
02-Kalıp kiriş ve kolon ölçülerinin mm hasasiyetinde olmasına;.
03-Kiriş yan kanatlarının, perde üst kotlarının,kolon üst kotlarının,döşeme üst kotlarının tüm kat boyunca mm lik olarak proje kotunda olmasına;
04-Kolon,kiriş,perde kanatlarının şakülünde olmasına

05-Vibrasyonla kalıbın açmayacak şekilde kuvvetle takviyesine,
06-Kolon kanatlarının altında temizleme klapesi yapılmasına ve en son beton dökülecek ana kadar açık tutulmasına
07-Perdelerde demir bitiminden sonra iç kalıbın temizlik yapılarak kapanmasına
08-Beton dökmeden önce vakumlu süpürgeyle son toz ve parçacıkların çekilmesine
09-Sicak havalarda kolon ve perde diplerinin tazyikli suyla yıkanmasına
10-Soğuk havalarda kolon diplerinde don olmamasına

dikkat edilerek, Trimo Yapı’ da kalıp imalinin her aşaması deneyimli inşaat mühendisi nezaretinde yapılır.

İNŞAAT KALIP İSKELESİ
Kalıp iskelesi, betonarme sistem oluşmadan önce; beton ve demirin ağırlığına, beton pompasının basınçla kalıba vurmasına, beton kalıp içinde yayılmasına, yanal pompa etkilerine, hareketli yüklere maruz kalmaktadır.

Kalıp iskelesi bu yüklerden de öte; üstünde beton döken, pompanın ucunu tutan, betonu yayan, vibratör tutan, pompa operatörü ve teknisyen, tekniker, mühendis ve altında kalıp açmasını kontrol eden kalıpçılar ve teknik adamlarla da can taşır.

Kalıp iskelesi yapımında, ne kadar sık kullanırsa kullanılsın; kalıp direkleri, teleskopik direkler yeterli olmayabilir. Bu direklerin taşıma güçleri, her yükseklik mesafesinde ve farklı yükler için farklıdır.

Örnek; Yüzlerce kez,3 metre dikey destek için kullanılan bir direk, başka bir betonda kalıp direği görevini yerine getiremeyerek mal ve can kaybına yol açabilir.

Bu kez taşıyamamasının sebebi, artan yüklerle bu kez burkulma boyunun kifayet etmemesi, metalde malzeme yorulması, zımbalama, direğin şakülünde olmaması, direğin teleskopik kısmında arıza, teleskopik direk başlığında hasar, direk krikosunda diş kayması, direkte deformasyon, direk kırılması, çarpma gibi herhangi bir nedenle olabilir.

Benzer yükü defalarca taşıyan kalıp iskelesi elemanı; bu kez benzer bir yükü taşımayabilir. Bu örnekleri yatay kalıp taşıyıcıları, kalıp direği burkulma boyunu kısaltan bağlantılar, bağlantı birleştirme parçaları içinde çoğaltabilmek mümkündür.

Asıl olan, Trimo Yapı tarafından her seferinde; kalıp iskelesi yatay ve düşey elemanlarının taşıma gücü tahkikleri ve malzeme kontrolünün inşaat mühendislerince yapılarak uygulanmasıdır.

İNŞAAT DEMİR İŞLERİ YAPIMI

Trimo Yapı olarak Değil, inşaat demiri hazırlanması ve montajı; inşaat demiri alınması dahi mühendislik gerektiren bir işlem olduğu düşüncesini benimsiyoruz.
Proje çelik sınıfı ile alacağınız çelik sınıfını karşılaştırılarak doğru alım yapıldığından emin olmanız gerekmektedir. Demir alacağınız yerlerin sertifikalarının olup olmadığına dikkat ediniz.

Bu sebeple proje sorumlunuzla inşaat mühendisi ile görüşmeden inşaat demiri almayınız…

ŞANTİYE’YE DEMİR İNDİRMEDEN ÖNCE, DEMİRİN İNECEĞİ STOK ALANI TESVİYE ETMELİ VE ÖZELLİKLE TOZ VE ÇAMURDAN ARINDIRILMALDIR.

Belirlenen stok alanı tesviye edilip,mekanik stabilize serildikten sonra iyice kompacte edilmeli, mümkünse bu stabilize üzerine ince bir grobeton dökülerek; demir hazırlama alanı yaratılmalıdır.

Yine de demir stok alanında çamurlanmışsa temizlenip çamurundan arındırıldaktan sonra demir montajına başlanmalıdır.

DEMİR MONTAJINDA PASPAYI KULLANINIZ
Demir stok alanında çamurlanmışsa temizlenip çamurundan arındırıldıktan sonra demir montajına başlanmalıdır.

Demir montajlarında paspayı malzemelerinin özenle yerleştirilmesine dikkat edilmelidir.

Trimo Yapı olarak Paspayı sağlanamazsa kalıba dayanan kalıp; kalıp açıldıktan sonra yüzeyde görünecek ve korozyon etkisine maruz kalacağını düşünüyoruz.

Beton tamirleri gerekiyorsa;kireçli harç kullanmak korozyonu hızlandırarak demire zarar vereceği için asla kireç içeren beton tamir harçları yada kireç kullanılmaması gerekmektedir.

Bu durumda kireç içermeyen tamir harçları yada en azından sadece çimento ve kum kullanılmalıdır.

Özellikle,kirişlerde demir içine beton yada ince beton vibratör şişesi dahi giremeyecek kadar sık döşenmesi gerekiyorsa;proje müellifi uyarılarak çözüm üretmesi istenmelidir.

Filiz boyları ölçüsüne özenle dikkat etmelidir.

TEMEL BETONUNDAN ÖNCE ELEKTRİK TOPRAKLAMASI YAPTIRMAYI UNUTMAYINIZ
Elektrik projesine uygun olarak temel demiri çevresine topraklama bakırlarının döşenmesini ve topraklama plakaların çakılmasını ve tüm bunları elektrik mühendisinizin nezaret etmesi gerektiğini unutmayınız…

TEMEL/PERDE BOŞ BORU GEÇİŞLERİ
İnşaatın bitiminden sonra, bina içine temel yada temel perdelerinin içinden;

1-Temiz su girecekse,
2-Elektrik borusu geçecekse
3-Kanalisazyon (Atık su borusu) geçecekse

Bunları; Temel yada perdeyi kırmadan hemen şimdi, yani temel ve perde betonu atmadan boş geçiş boruları koyarak yapınız.

Trimo Yapı olarak  inşaatlarından bahsettiğimiz üzere temele yada perdeye ;

1-Kanalisazyon için boş pvc boru koyacaksanız minumum 3.2 mm et kalınlığında atık su borusu kullanmanızı tavsiye ederiz

2-Temiz su alacaksanız minumum 10 ATÜ temiz su borusu kullanmanızı tavsiye ederiz.

3-Elektrik için, boş boru koyacaksanız minumum 6 ATÜ boş boru kullanmanızı tavsiye ederiz.

BETON SİPARİŞ ETMEDEN  ÖNCE MUTLAKA OKUYUNUZ

Beton sipariş etmeden önce şantiyede elektrik, su ve yeterli uzunlukta sulama hortumlarının bulunduğundan emin olunmalıdır. Beton döküm alanına pompa ve mixerlerin rahat gireceği yol yapılmalıdır.

Meteorolojik hava durumu tahmini meteoroloji web sitelerinden öğrenilerek; yağmurda, karda, rüzgarda ve yüksek sicaklıklarda beton siparişi verilmemelidir.

Beton antifreezleri, soğuk havada beton dökmek için değil, ani sicaklık düşüşlerinde betonu dondan korumak üzere kullanılmalıdır. Yinede belirli bir sıcaklığın altında bu antifirizler de yeterli kalmayabilir.

Şantiyede çalışır durumda en az iki vibratörünüz olduğundan emin olunuz. Özellikle sık donatılı kirişlerde boşluk kalmaması için; Projedeki demir montajları iyice incelenmeli, döşenecek demirler arasında betondaki en büyük agrega çapı kadar aralık olup olmadığına dikkat edilmeli, beton giremeyecek kadar sık donatı varsa beton dökmeden önce proje müellifi ile görüşerek çözüm üretmesi istenmelidir.

Beton akışkanlığını artırmak için; akışkanlaştırıcı ya da süper akışkanlaştırıcı katkı malzemeleri hakkında ilgili inşaat mühendisinizden görüş isteyiniz.
Kalıbı ve demiri ilgili yapı denetim firması da teslim almışsa; Projedeki beton sınıfına göre beton siparişi verebilirsiniz.

HAZIR BETON FİRMASI
Trimo Yapı olarak Hazır beton firması seçiminde tavsiyemiz,
Transmixerin santral altından çıktıktan maximum 2 saat içinde betonunu pompaya boşaltacağı mesafedeki; hazır beton birliklerine üye kurumsal beton firmaları ile çalışılmalıdır.

BİRDEN FAZLA BETON KATKISININ BİRLİKTE KULLANILMASI

İnsan sağlığı için ilaç kullanırken, ilaç etkilişimlerine nasıl dikkat ediliyorsa betona katkılacak katkılar içinde aynı özen gösterilmelidir

Beton katkıları kimyasal malzemelerdir.

Her biri kendi başına yarar sağlayabilirken, birlikte kullanımları halinde zararlı hale bile gelebilirler
Bu konuda iyi bir eğitim almamışsanız; bunun seçimini sizde yapamazsınız. Üreticisi ya da satıcısı da yapamaz

Eczacılar, İlaç etkileşimleri konusunda uzman meslek grupları mensuplarıdır. Buna rağmen ilaç seçimi hekimlerdedir. Bizde ise Hekimin karşılığı inşaat mühendisleri, Eczacının karşılığı da bu konuda eğitim almış deneyimli kimya yada inşaat mühendisleridir.

PROJELERDE İNŞAAT USTASI VE TAŞERON FİRMALARA DİKKAT
Trimo Yapı olarak firmamız aslında; On binlerce metrekare; anahtar teslimi bitirdiğimiz konut siteleri, apartmanlar, villalar, yüzbinlerce metre alt yapı inşaatlarımızla büyük işlerinize talibiz.

Ancak; inşaat mühendisi kökenli olmamız Trimo Yapı olarak tarafımıza en küçük inşaat işinde dahi size en azından bilgi olarak destek vermeyi yüklüyor. Çünkü inşaatın her imalat kalemi inşaat mühendisine ihtiyaç duyuyor.

Bir mermer pencere denizliğinin altında sağlam bir alt yapı oluşturmadan konulması, Balkon korkuluklarının direk taşıyıcı elemana değil örneğin mantolamaya dübellenmesi bile düşerek ölümlere sebep verebiliyor.

Basit bir tesisat işinin; kolon ve kirişler kırılarak yapılması, Kolon kirişlere zarar vermeden de olsa binadan duvarların kaldırılması, Zemin katların iş yerlerine dönüştürülmesi ; sonuçta binanızın yıkılmasına sebebiyet vererek ölümlere sebep olabiliyor.
Basit bir çatı işinde, çatı eteklerinden giren rüzgar çatıyı uçurarak ölümlere sebebiyet verebiliyor.
Çatı üstündeki kalkan duvar, rüzgarda depremde devrilerek ölümlere sebebiyet verebiliyor.

Bacalar iyi çekmesi ve yangına karşı önlem için, çatının en üst noktasından belirli bir mesafe daha yüksek olmak zorundalar .Basit bir tuğlacı, sıvacı, boyacı işi gibi görünen bu bacalara bir de çanak anten takılınca ,özellikle rüzgardan devrilmeleri çok kolay oluyor ve ölümlere sebebiyet verebiliyor.

Halbuki, basit taşeron işleri gibi gözüksede; bu olumsuzlukların olmaması için, yapılması gereken tek şey kendinizin yapmaya veya ustalara yaptırmaya kalkmaması olacaktır.

Trimo Yapı olarak tavsiyemiz tüm inşaat işlerini inşaat mühendisleri nezaretinde yaptırmanız…

Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: